Od dzisiaj (17 sierpnia 2022 r.) można składać wnioski
o dodatek węglowy.
Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?
Zgodnie z przepisami ustawy o dodatku węglowym z 5 sierpnia 2022 r. wniosek o wypłatę dodatku należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Wójt, burmistrz, prezydent miasta dokona weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to niezbędne, aby ubiegać się o dodatek węglowy.
Kto otrzyma 3000 zł na węgiel?
Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Jednemu gospodarstwu domowemu przysługiwać będzie jeden dodatek węglowy.
Wniosek o dodatek węglowy
Wniosek o dodatek węglowy składa się z dwóch części. W pierwszej części wnioskodawca zobowiązany jest do podania podstawowych danych:
W przypadku wieloosobowego gospodarstwa trzeba podać liczbę domowników z uwzględnieniem wnioskodawcy, a także podać ich dane. We wniosku trzeba również zaznaczyć jakie jest główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, czyli: kocioł na paliwo stałe; kominek; koza; ogrzewacz powietrza; trzon kuchenny; piecokuchnia; kuchnia węglowa; piec kaflowy na paliwo stałe.
W drugiej części wniosku znajdują się oświadczenia.
Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.