Kolejna edycja EDK w Dziemianach
Ekstremalna Droga Krzyżowa na stałe wpisała się w krajobraz naszej wielkopostnej rzeczywistości. Mapa naszego kraju poprzecinana jest trasami EDK, z roku na rok tych tras przybywa także na ziemi kaszubskiej. Najstarszą z nich jest EDK w Dziemianach, w tym roku wyruszy już po raz siódmy.
Dlaczego warto wziąć udział w EDK?
Kilku - lub kilkunastogodzinna wędrówka w milczeniu to spotkanie z tym, co mam w sobie. W dzisiejszym zagonionym świecie trudno znaleźć tyle czasu na bycie w ciszy z samym sobą. Podczas EDK można wreszcie zacząć ze sobą rozmawiać – niezagłuszony przez żadną muzykę czy telewizję. Mogę zobaczyć swoje życie, jakie jest, i uwierzyć, że może być inne. W trakcie długiej, wędrówki jest czas na refleksję, modlitwę i spotkanie z Bogiem. Nie zabraknie też chwil zmagania się z własnymi słabościami. W roku 2019 tuż przed pandemią, w dziemiańskiej EDK uczestniczyło ponad 2 tysiące osób. Ta ilość uczestników pokazuje, że ta droga ma sens. Rzeczywiście ta nowa forma duchowości, zyskuje coraz większą liczbę chętnych. To wyjście z komfortu ujawnia w nas wiele niespożytych sił i potencjału. Pokonywanie własnych fizycznych ograniczeń staje się motywacją do wprowadzania głębszych zmian we własnym życiu. Może to być rozwój w relacji z Bogiem, mogą to być zmiany w relacjach z innymi ludźmi. Bóg tej nocy może każdego zaskoczyć, nie jedna osoba się przekona, jak w tych słabościach zgodnie ze słowami Ewangelii: moc się doskonali! Tej nocy szybko się nie zapomina – mówi S. Mirona Turzyńska (franciszkanka) pomysłodawczyni EDK w Dziemianach.
W tym roku uczestnicy ruszą w nocną wyprawę ze specjalnymi rozważaniami, które wpisują się w temat nocnego zmagania: „Droga Pojednania” - dodaje Joanna Stachowicz, członkini sztabu EDK Dziemiany. Czternaście stacji drogi krzyżowej będzie okazją do przemyślenia swoich umiejętności i samego rozumienia budowania relacji. Cisza, samotność to często jedyny sposób na ratowanie relacji. Podczas EDK można też nabrać dystansu do swoich przeżyć, swoich problemów w relacjach. Ta noc może przynieść wiele zmian w naszym życiu.
Sztab EDK Dziemiany również i w tym roku przygotował cztery trasy leżące na terenie gmin: Dziemiany, Lipusz, Brusy, Karsin i Kościerzyna. Najdłuższa z nich to trasa św. Rity (55 km), która jest najdłuższą trasa na Pomorzu, przebiega wokół Krzyża Jezior Wdzydzkich na Kalwarię Wielewską. Dwie następne to: św. Franciszka (42 km) i św. Antoniego (30 km) wiodą drogami leśnymi przy brzegach jezior kaszubskich z Dziemian do Wiela. Czwarta trasa św. Jana Pawła II ( 35 km) również nie należy do łatwych, jest pętlą: z Dziemian do Dziemian poprzez lasy i również przy jeziorach. Trasy wymagają ok. 8 – 12 h zmagania - wyjaśnia Marcin Żywicki, autor dwóch tras dziemiańskich.
Msza inaugurująca wydarzenie rozpocznie się 1 kwietnia o godzinie 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Zapisy prowadzone są na internetowej stronie wydarzenia: www.dziemiany.edk.org.pl Pakiety, w tym specjalne rozważania Drogi Krzyżowej będą do nabycia już po 20 marca u organizatorów.
Zapraszamy wszystkich tych, którzy nie boją się wysiłku i trudu, stanięcia w prawdzie przed sobą samym. Ta droga przemienia i przywraca wiarę w siebie. Świadczą o tym świadectwa uczestników, które możemy znaleźć tutaj: www.dziemiany.edk.org.pl/swiadectwa
Do udziału zachęcamy także naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy uciekli przed tragedią wojenną i przebywają w naszych domach. To nocne zmaganie może być dla nich bardzo pomocne i potrzebne. Sztab EDK Dziemiany puentuje: Czekamy na Ciebie – zapisz się już dziś!